Organic Standards
- (3)
- (1)
- (1)
- (3,094)
- (6)
- (1)
- (488)
- (1)
- (26)
- (8)
- (2)
- (66)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (16)
- (1)
- (80)
- (7)
- (35)
- (301)
- (2)
- (7)
- (4)
- (8)
- (1)
- (533)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (24)
- (126)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (5)
- (16)
- (265)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (60)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
- (11)
- (2)
- (9)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (23)
- (24)
- (3)
- (2)
- (1)
- (40)
- (62)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (19)
- (44)
- (1)
- (174)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (82)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (104)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (65)
- (1)
- (27)
- (1)
- (4)
- (18)
- (26)
- (45)
- (1)
- (26)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (79)
- (29)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (14)
- (134)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (39)
- (49)
- (42)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (57)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (24)
- (47)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (276)
- (286)
- (1)
- (516)
- (1)
- (1)
- (1)
- (49)
- (2)
- (9)
- (5)
- (32)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
TraceCERT™ EPA CLP Organochlorine Pesticide MIx, 2,000 μg/mL Each Component in Hexane: Toluene (1:1), MilliporeSigma™ Supelco™
This Certified Reference Material (CRM) is produced and certified in accordance with ISO 17034 and ISO/IEC 17025. All information regarding the use of this CRM can be found on the certificate of analysis.
Busulfan, MilliporeSigma™ Supelco™
Busulfan is a bifunctional alkylating agent, which may find application in the treatment of chronic granulocytic leukemia.
PESTANAL™ Spiromesifen, MilliporeSigma™ Supelco™
Spiromesifen belongs to the class of pesticides, which are derivatives of spirocyclic tetronic acid, used to control pests like whiteflies and mites.
PESTANAL™ Quinoxyfen, MilliporeSigma™ Supelco™
Quinoxyfen is a fungicide, which belongs to the family of quinolones. It finds applications in controlling powdery mildew in plants and its mode of action involves the interference with germination and/or appressorium formation.
PESTANAL™ Cyflufenamid, MilliporeSigma™ Supelco™
Cyflufenamid is a benzamidoxime fungicide, primarily used for the control of powdery mildew.
PESTANAL™ Norflurazon, MilliporeSigma™ Supelco™
Norflurazon is a weed controlling agent which acts by inhibiting carotenoid biosynthesis.
Potassium dichromate, Certified by BAM, ≥99.5%, MilliporeSigma™ Supelco™
Potassium dichromate is a reference toxicant which may be used in many laboratories for aquatic toxicity testing. It can also find applications as an oxidant involved in the chemical oxidative polymerization to prepare conducting and electro-active polymers like polyaniline and polypyrrole.
| Boiling Point | 164°C to 165°C |
|---|---|
| Linear Formula | C10H16 |
| Physical Form | Neat |
| Grade | Analytical Standard |
| Density | 0.872 g/mL (at 25°C) |
| Type | Analytical Standard |
| Percent Purity | ≥98.5% (sum of enantiomers, GC) |
| CAS | 19902-08-0 |
| MDL Number | MFCD00151105 |
| Flash Point | 36°C |
| Synonym | (1 R,5 R)-2(10)-Pinene; (1 R,5 R)-6,6-Dimethyl-2-methylenebicyclo[3.1.1 ]heptane |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 136.23 |
PESTANAL™ Flubendiamide, MilliporeSigma™ Supelco™
Flubendiamide is a novel insecticide that is grouped under the family of phthalic acid diamides. It is largely used against lepidopteron pests in various annual and perennial crops.
Ethylene glycol, Analytical Standard, ≥99.9% (GC), MilliporeSigma™ Supelco™
Ethylene glycol is a colorless liquid, which may be obtained via hydration of ethylene oxide.
| Boiling Point | 195°C to 198°C |
|---|---|
| Linear Formula | HOCH2CH2OH |
| Physical Form | Neat |
| Grade | Analytical Standard |
| Density | 1.113 g/mL (at 25°C) |
| Vapor Density | 2.1 (vs. air) |
| Vapor Pressure | 0.08 mmHg (20°C) |
| Percent Purity | ≥99.9% (GC) |
| CAS | 107-21-1 |
| MDL Number | MFCD00002885 |
| Synonym | 1,2-Ethanediol |
| RTECS Number | KW2975000 |
| Shelf Life | Limited shelf life, Expiry date on the label |
| Formula Weight | 62.07 |
| Melting Point | -13°C |